اخذ فوری و ارزان گواهینامه ایزو ISO , CE , HSE , IMS

گواهی ایزو از کجا بگیریم؟

گواهی ایزو از کجا بگیریم؟

گواهی ایزو از کجا بگیریم؟

گواهی ایزو چه چیزی را اثبات می‌کند؟

گواهی نامه ایزو مدرکی است که استفاده از قوانین و دستورالعمل های تدوین شده از سوی سازمان بین المللی استاندارد را اثبات می کند. گواهی ایزو ، گواهی نامه ایزو ، گواهینامه ایزو ، Certificate ISO عناوین مدرک بین‌المللی سازمان ISO است.

گواهی ایزو کیفیت، امنیت و ایمنی و رعایت حقوق مشتریان و رعایت اصول حفاظت از محیط زیست را در یک مجموعه تثبیت می‌کند.

ISO چیست؟

ISO ، ایزو و IZO کلماتی هستند که با یک هدف توسط کاربران سرچ می‌شود. نگارش صحیح کلمه ISO است که از کنار هم قرار گرفتن مخفف کلمات عبارت International Organisation for Standardiztion ایجاد شده است.

ISO کلمه لاتین یونانی به معنی همسو سازی و یکسان سازی می‌باشد که با نام و هدف سازمان غیر دولتی و معتبر استانداردسازی در جهان یکی می‌باشد. سازمان ISO متشکل از نمایندگان و قانون گذاران مختلف در جهان می‌باشد. سازمان بین‌المللی استاندارد برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان جهان برای استفاده از اجناس و محصولات با کیفیت و مرغوب و حمایت از کارفرمایان و سازمان‌ها و شرکت‌ها ایجاد شده است.

گواهینامه ایزو چه مشاغلی را ساپورت می‌کند؟

سازمان بین المللی استاندارد جهت تهیه و تدوین قوانین و دستورالعمل‌های جهانی تمامی مشاغل و کسب و کارها را در نظر گرفته است. صنعت، تولید و خدمات یک کشور با استانداردهای ایزو رشد و توسعه‌ای پایدار به دست می آورند.

‌شرکت‌های پیمانکاری، سازمان‌ها و مجموعه‌های صنعتی، شرکت‌های خدماتی، مراکز درمانی و مراکز آموزشی، شرکت‌های تجهیزات پزشکی، شرکت‌های کامپیوتری و تبلیغاتی، صنایع غذایی و دارویی و شرکتهای ساختمانی و راهسازی، صنایع خودروسازی و خدمات کامپیوتری، هتل‌ها و رستوران‌ها حتی فست فودی‌ها از جمله مشاغلی هستند که قوانین و الزامات ایزو شامل حالشان میشود.

مراحل گرفتن گواهینامه ایزو چگونه انجام می‌شود؟

تهیه مدارک مورد نیاز ( مدارک و اسناد لازم را بصورت رایگان از مرکز سیستم کاران بگیرید )

تعیین نوع اهداف و برنامه‌های سازمانی

انتخاب نوع مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو

تعیین نوع فعالیت و انتخاب گواهینامه‌های ایزو

مستند سازی و استقرار سیستم‌ها و استانداردهای ایزو

ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه ایزو

اهداف و چشم اندازهای سازمان‌ها برای گرفتن گواهینامه ایزو چیست؟

مدیران و صاحبان تمام کسب و کارها به صورت اختیاری و یا اجباری درخواست کننده انواع گواهینامه های ایزو می‌شوند. اخذ و دریافت استانداردهای ایزو جهت صادرات محصولات و اجناس و ارائه خدمات مهمترین مدرک مورد نیاز می‌باشد.

اهداف دیگری همچون حضور موفق در مناقصات مخصوصاً برای شرکت‌های پیمانکاری و تبلیغات و برند سازی برای سازمان‌ها و مجموعه‌های جوان و نوپا و همچنین بازاریابی و ورود به وندور لیست vendor List‌ سازمان تأمین کنندگان مجاز کارفرمایان موجب درخواست انواع گواهی‌نامه‌های ایزو می‌شوند.‌

سازمان‌ها و مجموعه‌ها جهت تحقق اهدافشان نیازمند مراجع و شرکت‌هایی برای گرفتن گواهینامه ایزو، اخذ و دریافت گواهی ایزو و ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌باشند.

مراجع و شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو را از کجا پیدا کنیم؟

مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکز مشاوره معتبر در حوزه صدور انواع گواهینامه‌های بین المللی مانند ISO ، HSE ، IMS ، CE و انواع گواهینامه‌های ملی مانند گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ( ایمنی اداره کار )، گواهی نامه شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار ) و گواهی نامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) فعالیت می‌کند.

اطلاعات مرتبط با مراجع و شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو و تعاریف کلیه مراکز مرتبط با ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو را در این مقاله با زبانی شیوا و روان مطالعه فرمایید. IAF و AB و CB سه مرکز و نهاد اصلی مرتبط با گرفتن گواهینامه ایزو و استاندارد‌های ایزو هستند.

IAF چه سازمانی است؟

IAF مخفف عبارت International Accreditation Forum با نام انجمن اعتبار دهندگان بین المللی بزرگترین و معتبرترین نهاد در دنیا می‌باشد. نهاد IAF چه ربطی به سازمان ISO دارد؟

وظیفه اصلی سازمان بین المللی استاندارد ایزو تهیه و تدوین انواع گواهینامه‌های ایزو می باشد و نقشی در ثبت و صدور مدارک ایزو ندارد. سازمان ایزو جهت نظارت و مدیریت مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو نهاد IAF را ایجاد نمود.‌

وظیفه سازمان IAF سنجش اعتبار و نظارت بر روی نمایندگان و مراکز استاندارد کشورهای مختلف می‌‌باشد.

 

مراکز استاندارد و قانونگذار در هر کشور کدامند؟

Accerdiation Body نام مراکز و نمایندگان قانون گذار کشورهای جهان می‌باشند که تحت عنوان مراکز اعتبار دهنده در اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو دخیل هستند. مراکز اعتبار دهنده را اصطلاحا AB می‌نامند. وظیفه AB ها نظارت و اعتبار دهی به مراجع اصلی ثبت و صدور ایزو می‌باشد. هر کشور حداقل یک AB رسمی و دولتی دارد.

 

مراجع اصلی ثبت و صدور گواهی ایزو

Certification Body عنوان اصلی مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو می‌باشند. CB ها در سطوح مختلف اعتباری کار صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهی ایزو در دو سطح CB های تحت اعتبار IAF و CB های بدون اعتبار IAF فعالیت می‌کنند.

CB تحت اعتبار IAF چه می‌گوید؟

CB یا مرجع ثبت و صدوری که زیر نظر یک AB رسمی و دولتی تحت اعتبار انجمن IAF ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام دهد به نام CB تحت اعتبار IAF یا CB با اعتبار IAF یا مرجع صدور ایزو IAF دار نامیده می‌شود.

کار ثبت و صدور گواهینامه ایزو با انتخاب CB تحت اعتبار نهاد IAF همراه با سخت گیری در اعمال و اجرای قوانین و دستورالعمل‌های ایزو بصورت واقعی انجام می‌شود. گواهی ایزو معتبر و اصلی با اعتبار IAF با اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای و انجام مراحل ممیزی و تأییدیه بازرس مجموعه ثبت و صادر می‌شود.

CB بدون اعتبار IAF چه می‌گوید؟

CB یا مرجع ثبت و صدور که زیر نظر یک AB بدون اعتبار IAF ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهد به نام CB بدون اعتبار IAF یا CB غیر IAF یا مراجع صدور گواهینامه ایزو غیر IAF نامیده می‌شوند.

کار ثبت و صدور گواهی ایزو با انتخاب CB بدون اعتبار IAF بدون اعمال سخت گیری و بدون الزام برای اجرا و اعمال قوانین و دستورالعمل‌های ایزو انجام می‌شود. گواهی ایزو با اعتبار داخلی در کشور ایران بدون انجام اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای با انجام یک ممیزی داخلی و ابتدایی ثبت و صادر می‌شود.‌

اسناد و مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه ایزو

مدارک و اسناد لازم جهت اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو چه توسط مراجع صدور ایزو با اعتبار IAF و چه مراجع صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF یکسان می‌باشد. تهیه فرم ثبت نام گواهینامه ایزو و تهیه نمونه مستندات ایزو از جمله مدارک مهم و مورد نیاز برای گرفتن گواهی ISO هستند.

 

فرم ثبت نام گواهینامه ایزو از کجا بگیریم؟

فرم درخواست گواهینامه ایزو ، فرم ثبت نام ISO و Application form مدرک معرفی مدیرعامل و مشخصات سازمان خواهان ایزو می‌باشد. فرم ایزو‌ مدرکی ساده است که توسط مراکز و شرکت‌های فعال در حوزه ایزو در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

 

نمونه مستندات ایزو

مستندات ایزو چیست؟ مستندات ISO همان قوانین و دستورالعمل‌های ایزو می‌باشند که برای ایجاد یک استاندارد ایزو تهیه و تنظیم شده‌اند. سازمانها و مجموعه‌های متقاضی برای گرفتن مدرک ایزو باید نمونه قوانین و الزامات را تهیه کنند.‌

تهیه نمونه مستندات ایزو یکی از عواملی است که بسیار زمان‌بر و هزینه بر می‌باشد و مدت زمان و میزان هزینه اخذ گواهینامه ایزو را افزایش می‌دهد. مرکز سیستم کاران در یک اقدام عام المنفعه کلیه مستندات انواع استانداردهای ISO و HSE-MS و IMS را آماده کرده و بصورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.‌

مستندات ایزو مانند قوانین و دستورالعمل‌های ایزو متنوع هستند و تمام مشاغل و حرفه‌ها را شامل می‌شوند. البته یکسری مستندات ایزو عمومی هستند و قوانین و الزاماتشان قابلیت طراحی و اجرا در تمام سازمانها و حرفه‌ها را دارند. برخی مستندات تخصصی هستند و قابلیت اجرایی شدن در یک حرفه و شغل را دارند.

 

شرط گرفتن مدرک ایزو چیست؟

سازمان بین‌المللی استاندارد قوانین سخت و پیچیده‌ای را برای گرفتن انواع گواهینامه‌های ایزو توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها اعمال نکرده است. تمامی مجموعه‌ها فقط کافیست یک دفتر مرکزی یا یک مجموعه فعال با تعدادی کارگر و پرسنل را داشته باشد تا بتواند خواهان ایزو باشد. وسعت و حجم و نوع فعالیت و حرفه‌ سازمان‌ها و تعداد پرسنل شاغل هر طور باشند مانعی برای گرفتن گواهینامه ایزو محسوب نمی‌شوند.

عوامل مؤثر بر مدت زمان اخذ گواهینامه ایزو

عوامل زیادی همچون همکاری و مشارکت مدیریت و کارکنان مجموعه، میزان سطح آگاهی و دانش پرسنل و کارگران، نوع اهداف سازمان و نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو، تعداد گواهینامه‌های مورد نیاز و درخواست یک مجموعه، تهیه نمونه مستندات ایزو و مهارت و تخصص مرکز مشاوره ایزو عوامل مؤثری بر مدت زمان و کوتاه و بلند شدن زمان ثبت و صدور گواهینامه ایزو هستند.

ثبت و صدور گواهینامه ایزو توسط مراجع صدور تحت اعتبار IAF بدلیل اجباری بودن طراحی و اجرای مستندات ایزو و پیاده سازی استانداردهای ایزو و انجام مراحل ممیزی زمان بر می‌باشد. ثبت و صدور گواهینامه ایزو توسط مراجع صدور بدون اعتبار IAF بدلیل ملزم نبودن برای طراحی و اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای ایزو و‌ حذف مراحل ممیزی سریع و فوری انجام می‌شود.

 

کدام نوع گواهی ایزو معتبر و اصلی است؟

معتبرترین و اصیلترین نوع گواهی ایزو ، گواهینامه ایزو مدارکی هستند که توسط مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو با اعتبار IAF صادر می‌کنند. طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و استقرار سیستم‌های مدیریتی موجب افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات یک مجموعه می‌شوند.

ارتقاء سطح کیفیت محصولات و خدمات موجب جلب اعتماد و رضایت مشتریان و مصرف کنندگان و افزایش فروش و در نتیجه بهبود مستمر و بهره‌وری بیشتر و سودآوری بیشتر و توسعه پایدار و مداوم برای یک سازمان و مجموعه‌ با هر نوع شغل و حرفه‌ای می‌شود.

انتخاب نوع گواهینامه ایزو

تنوع و گستردگی استاندارد‌های ایزو بسیار زیاد است. کلیه سازمانها و مجموعه‌ها می‌توانند با توجه بنوع فعالیت و حرفه‌ای و نیازی که دارند یک یا چند گواهینامه ایزو بگیرند. استانداردهای ایزو در دو حوزه سیستم‌های مدیریتی و محصولات و خدمات تهیه و تنظیم شده‌اند.‌

مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو از استانداردهای سیستم‌های مدیریتی می باشند. سیستم‌های مدیریتی قوانین و الزاماتشان هم بصورت عمومی و هم بصورت تخصصی ارائه شده‌اند. برخی از گواهینامه‌های ایزو عبارتنداز:

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت ، گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت زیست محیطی ، گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای ، گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲ سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتریان ، گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی، گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت – نفت و گاز و پتروشیمی

نظر خود را اضافه کنید